TimoCom

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ТимоКом Софт- и Хардвер ГмбХ
Oснована1997
ПорталМрежно место

ТимоКом Софт- и Хардвер ГмбХ е германска ИТ-фирма со седиште во Диселдорф. Основана е во 1997 и во основа овозможува услуги за сите фирми кои имаат потреба од транспорт.[1] Името „Тимо “ се состои од почетните букви на двајцата основачи Јенс Тирман и Јирген Морбринг.

ТимоКом со берзата на товари и товарни моторни возила TC Truck&Cargo е водач на пазарот во Европа. Основната идеја е да се посредува при понудувања и побарувања на транспортни услуги со помош на електронска платформа. Производите и услугите на фирмата се нудат во 44 европски земји, на 24 јазици.

Покрај главното седиште во Диселдорф, ТимоКом располага со сопствени претставништва во Полска, Чешка и Унгарија како и со канцеларии во Шпанија и Франција.

Наводи[уреди | уреди извор]

[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]