Еркрат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еркрат
Грб на Еркрат
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Диселдорф
Округ Метман
Град единици 3
Градоначалник Кристоф Шулц (ДХС)
Основни податоци
Површина 26,89 км2
Надм. височина 68 м
Население 43.878 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.632 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ME
Пошт. бр. 40699
Повик. бр. 0211, 02104, 02129, 02103
Портал www.erkrath.de
Местоположба на град Еркрат во рамките на округот Метман
Карта
Карта

Еркрат (германски: Erkrath) — град во германската држава Северна Рајна-Вестфалија . Тој е еден од 10-те општински центри на округот Метман . Според проценката во 2010 година, во градот имало 46.340 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Таа се наоѓа во државата Северна Рајна-Вестфалија во областа на Метман. Градот е на надморска височина од 45-162 метри. Областа на општината е 26,9. Според проценките за 2010 година, во самиот град живееле 46.340 жители. Просечната густина на населеност изнесува 1.725 жители.

Галерија[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]