Teenage Dream (албум на Кети Пери)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Teenage Dream“
Студиски албум од Кети Пери
Издаден30 август 2010
Снимен2009-2010 г.
Жанрпоп
Издавачка куќаКапитол рекордс
ПродуцентД-р Лук
Кети Пери — Хронологија
One of the Boys
(2008)
Teenage Dream
(2010)
Издадени песни од Teenage Dream
 1. "California Gurls"
  Издадена: мај 11 2010 (2010-05-11)
 2. "Teenage Dream"
  Издадена: јули 23 2010 (2010-07-23)
 3. "Firework"
  Издадена: октомври 10 2010
 4. "E.T."
  Издадена: февруари 16 2011 (2011-02-16)
 5. "Last Friday Night (T.G.I.F.)"
  Издадена: јуни 6 2011 (2011-06-06)

Teenage Dream е трети студиски албум од американската поп пејачка Кети Пери, издаден на 30 август 2010. Албумот е снимен во периодот од јануари и април 2010 година, кој има добиено позитивни критики. Неговиот прв сингл California Gurls, беше лансиран во 11 мај 2011.

"Teenage Dream" е вториот сингл од албумот, што беше лансиран во јули 23 2010

"Firework" е трет сингл од албумот, кој беше лансиран во октомври 10 2010

"E.T." е четвртиот сингл од албумот, што беше лансиран во февруари 10 2010

"Last Friday Night (T.G.I.F.)" е петтиот сингл од албумот, кој беше лансиран во јуни 6 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]