Прејди на содржината

TWiiNS

Од Википедија — слободната енциклопедија
TWiiNS
Животописни податоци
ПотеклоХронски Бенадик, Словачка
ЖанровиПоп-музика, денс-поп
Период на активност1996-2019, 2021 – денес
Мреж. местоtwiinsmusic.com
Членови
Даниела Низлова
Вероника Низлова

TWiiNS се словачка поп група. Ја претставуваше Словачка на натпреварот за песна на Евровизија во 2011 година.

Групата ја сочинуваат близначките Даниела и Вероника Низлова. Родени се во малото словачко село Хронски Бенадик на 15 мај 1986 година.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Даниела и Вероника се идентични близначки. Тие се танчери за настапот на Чешка на Евровизија 2008 година.

Близнаците ја претставуваа Словачка со нивната песна „I'm Still Alive“ на Евровизија 2011. Песната ја напиша и продуцираше Брајан Тод. Тие не победија, дури не отидоа ниту во финалето.