Skillet

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скилет
Скилет во 2019 г.
Животописни податоци
ПотеклоМемфис,  САД
Жанрови
Период на активност1996—
Издавачи
СоработнициLedger, Fight the Fury
Мреж. местоskillet.com
Членови
Поранешни членови
  • Кен Стортс
  • Треј Мекларкин
  • Кевин Халанд
  • Лори Питерс
  • Бен Касика
  • Џонатан Салас

Скилет (англиски: Skillet) — американска христијанска рок-група од Мемфис, Тенеси, основана во 1996 г. Групата досега има издадено единаесет студиски албуми, четири EP и два концертни албуми. Мигум се состои од 4 члена, имено Џон Купер (главен вокал, бас) и неговата сопруга Кори Купер (гитара, клавијатура, придружен вокал) заедно со Џен Леџер (тапани, вокал) и Сет Морисон (главна гитара).[2]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Christopher Monger, James. „Skillet - Rise“. AllMusic. Посетено на November 26, 2013.
  2. „Gold & Platinum - RIAA“. Посетено на 10. 11. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]