Прејди на содржината

RBD

Од Википедија — слободната енциклопедија
RBD

RBD беше мексиканска поп група,формирана од исто така акторите Анаи,Дулсе Марија,Мајте Перони, Алфонсо Ерера,Кристофер Укерман и Кристијан Чавес.Групата официјално се формира на 4 октомври 2004 па сè до разделбата на 15 август 2008,со четиригодишна кариера на музичката сцена и успеа да продаде еден милион албуми низ целиот свет.

Членови[уреди | уреди извор]

Име Дата на раѓање Место на раѓање
Anahí Giovanna Puente Portilla Мај,14,1983 Mexico City
Alfonso Herrera Rodríguez Август,28,1983 Mexico City
Dulce María Espinoza Saviñón Декември,6,1985 Mexico City
Christopher Alexander Luís Casillas Von Uckermann Октомври,21,1986 Mexico City
Maite Perroni Beorlegui Март,9,1983 Mexico City
José Christian Chávez Garza Август,7,1983 Mexico City

Животопис[уреди | уреди извор]

Во ноември 2004,со излегувањето на нивниот деби албум,Rebelde,само 2.000 примероци беа дистрибуирани во Мексико,сума која беше изненадувачка.Rebelde беше толку голем успех,па кога RBD го лансираше десет месеци подоцна Nuestro Amor,изненади со кршење на рекордите за да добие Disco de Plationo за само седум часа.