OH-58 Kiowa

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
OH-58 Kiowa
OH-58A Kiowa US Army in flight.jpg
Bell OH-58A Kiowa
 
Цело име Bell OH-58 Kiowa
Тип извидувачки хеликоптер
Класа пилот и копилот (оператор) и три патника
Сместување пилот и копилот (оператор) и три патника
Земја на потекло САД
Производител Bell Helicopter Company/Bell Helicopter Textron (САД), Commonwealt Aircraft Company (Австралија)
Земји корисници Австрија, Австралија, Канада, САД
Намена за поддршка на армиски сили
Мотори еден турбомлазен мотор Allison T63-A-700 со сила од 317 кс
Димензии Должина на трупот: 9,84 м

Височина: 2,91 м

Пречник на HP: 10,77 м

Маса Празен: 713 кг

Максимална: 1,361 кг

Перформанси Максимална брзина: 241 км/ч

Крстосувачка брзина: 196 км/ч

Макс. V во кач.: 543 м/мин

Максимална височина: 5,790 м

Максимален долет: 481 м

Траење на летот: 3 ч и 30 мин

Опрема стандарна комуникациска и навигациска и опрема за извидување

Хеликоптерот е развиен од базниот хеликоптер Bell 206, по нарачка на Армијата на САД, за извршување извидувачки мисии. Армијата на САД од 1989 година има купено преку две илјади примероци од овој хеликоптер во разни верзии надградувани со соодветна извидувачка опрема. Неговата успешна употреба ќе биде причина да се развие вооружена верзија Bell 406/OH-58 Kiowa Warrior.

Варијанти[уреди | уреди извор]

  • OH-58A - оригинална извидувачка верзија за Армијата на САД
  • OH-58B - извозна верзија за Армијата на Австрија
  • OH-58C - надградена верзија за Армијата на САД со мат стакла (без сјај), турбомлазен мотор Allison T-63-A720 со сила од 420 кс и со четирицевен митралез со калибар 7,62 мм
  • COH-58A - канадска верзија со OH-58A стандард, подоцна преименуван во CH-136 Kiowa
  • Model 206B-1 Kiowa - австралиска производна верзија, подоцна преименувана во Kalkadoon.

Галерија[уреди | уреди извор]