Прејди на содржината

La Bouche

Од Википедија — слободната енциклопедија
La Bouche
Животописни податоци
ПотеклоФранкфурт на Мајна, Германија
ЖанровиЕвроденс, Хаус музика
Период на активност1994 – 2002; 2007-денес
Мреж. местоwww.officiallabouche.com
Членови
Лејн Макреј
Софи Каиро
Поранешни членови
Мелани Торнтон
Кајо Шекони

La Bouche е германско-американски дуо музички дуо чин најпознат по танцовите хитови "Be My Lover", "Sweet Dreams", "You Won't Forget Me" и "Tonight is the Night".[1] La Bouche е основана во 1994 година од германскиот рекордер, Франк Фаријан, во Франкфурт на Мајна, Германија. Технио-диџејот Ули Бренер и продуцентот Амир Сараф работеа заедно за да ја продуцираат музиката за актот додека американската пејачка Мелани Торнтон и американскиот рапер / пејач Лејн Макреј се спротивставија на актот. Торнтон ја напушти La Bouche во 2001 година, продолжувајќи ја кариерата како соло пејач.

Подоцна истата година, Торнтон почина во несреќата Crossair Flight 3597 во Цирих, Швајцарија. Како почит на пејачот, Фаријан ја издаде „In Your Life“, неиздадена песна во која се појавуваат вокали снимени порано со Торнтон и Мaкреј. Фаријан подоцна одлучи да издаде компилациски албум во 2003 година, во кој се ремикси на најголемите хитови на Торнтон, La Bouche.

Мaкреј продолжува да го обиколува светот како La Bouche, одржувајќи го живиот бренд.

Во 2015 година, Мaкреј ја извади пејачката со потекло од Унгарија, Софи Каиро од нејасност за да биде новата официјална пејачка на делото. Објавен е нов официјален ремикс насловен „Sweet Dreams 2017“ во кој се појавуваат вокали од Мaкреј и Каиро.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студијски албуми[уреди | уреди извор]

 • Sweet Dreams (1995)
 • All Mixed Up (1996)
 • A Moment of Love / SOS (1997)
 • The Best of La Bouche (2002)
 • La Bouche - Greatest Hits (2007)

Синглови[уреди | уреди извор]

 • 1994 Sweet Dreams
 • 1994 Sweet Dreams (Euro Mixes)
 • 1995 Sweet Dreams UK
 • 1995 Be My Lover
 • 1995 Be My Lover (Euro Mixes)
 • 1995 Fallin' In Love/Sweet Dreams
 • 1995 Fallin' In Love
 • 1995 I Love To Love
 • 1996 Sweet Dreams U.S.
 • 1996 Fallin'In Love
 • 1996 Forget Me Nots
 • 1996 Bolingo (Love Is In The Air)
 • 1996 Megamix
 • 1997 You Won't Forget Me
 • 1998 You Won't Forget Me U.S.
 • 1998 A Moment Of Love
 • 1999 S.O.S.
 • 2000 All I Want (feat. Natascha Wright)
 • 2002 In Your Life
 • 2003 In Your Life U.S.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. IMO Records. "La Bouche Biography" Архивирано на 2 август 2012 г., IMO Records' Посетено на 08 March 2011.