Франк Фаријан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Френк Фариан (роден како Франц Ројтер 8 јули 194123 јануари 2024) — германски продуцент и текстописец, најпознат како основач и вокал на диско група Boney M. од седумдесеттите години и како главен глас зад синхронизирана група Мили Ванили . Неговата тенденција да создаде бендови со визуелна слика различна од снимените музички изведби довеле до контроверзии во текот на неговата кариера, особено таков е случајот со групата Мили Ванили. Фариан е исто така сопственик на издавачката куќа MCI и неколку подружници.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Фариан престојува во Мајами, Флорида.[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „dpa news - Top Stories“. Dpa-international.com. Посетено на 2016-03-13.[мртва врска][мртва врска]