IC 916

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 916


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 44 m 16 s
Деклинација +52° 58' 0""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Историја
Откривач Томас Хенри Еспинел Комптон Еспин
Откриена 16 септември 1893
Други ознаки CED 197

IC 916 е галаксија во соѕвездието Лебед, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 916 се споменува и како CED 197.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 септември 1893 година од страна на Томас Хенри Еспинел Комптон Еспин.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 916 е од видот *Grp.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 44 m 16 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +52° 58' 0"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 916 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]