IC 790

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 790


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 10 м 22,3 с
Деклинација -7° 20' 31""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 16 јуни 1893
Други ознаки NPM1G -07.0427

IC 790галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 790 се споменува и како NPM1G -07.0427.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 јуни 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 790 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 790 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 10 м 22,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -7° 20' 31"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 790 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1020574.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]