IC 677

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 677


Соѕвездие Мало Куче
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 h 42 m 24,7 s
Деклинација +9° 15' 17""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *3
Физички податоци
Историја
Откривач Рудолф Фердинанд Шпиталер
Откриена 3 април 1891

IC 677 е галаксија во соѕвездието Мало Куче, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 април 1891 година од страна на Рудолф Фердинанд Шпиталер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 677 е од видот *3.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 h 42 m 24,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 15' 17"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 677 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]