IC 671

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 671
{{{опис}}}
Соѕвездие Зајак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 51 м 37,3 с
Деклинација -12° 33' 52""
Положбен агол 10°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 11 февруари 1893
Други ознаки NPM1G -12.0208, IRAS 05493-1234

IC 671галаксија во соѕвездието Зајак, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 671 се споменува и како NPM1G -12.0208, IRAS 05493-1234.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 февруари 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 671 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 671 има привидни димензии од 0,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 51 м 37,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -12° 33' 52"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 10°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 671 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 90030.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]