IC 668

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 668
{{{опис}}}
Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 36 м 24,2 с
Деклинација -6° 27' 6""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид EN+RN
Физички податоци
Историја
Откривач Вилијамина Патон Стивенс Флеминг
Откриена 27 јуни 1888

IC 668галаксија во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 јуни 1888 година од страна на Вилијамина Патон Стивенс Флеминг.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 668 е од видот EN+RN.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 36 м 24,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -6° 27' 6"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 668 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]