IC 653

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 653


Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 1 m 6,5 s
Деклинација +40° 25' 30""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 1' x ?'
Историја
Откривач Рудолф Фердинанд Шпиталер
Откриена 1 јануари 1891

IC 653 е галаксија во соѕвездието Кочијаш, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 јануари 1891 година од страна на Рудолф Фердинанд Шпиталер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 653 е од видот *Grp.[1] IC 653 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 1 m 6,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +40° 25' 30"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 653 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]