IC 608

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 608


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 7 m 29,6 s
Деклинација +9° 7' 23""
Положбен агол 25°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
16,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,9
Површински сјај 14,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 5 декември 1893
Други ознаки NPM1G +08.0075

IC 608 е галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 608 се споменува и како NPM1G +08.0075.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 декември 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 608 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,4 mag/arcmin2.[2] IC 608 има привидни димензии од 0,6' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 7 m 29,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 7' 23"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 25°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 608 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 212915.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]