Прејди на содржината

IC 170

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 170
{{{опис}}}
Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 24 м 10 с
Деклинација -18° 46' 33"
Положбен агол 55°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
11,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,6' x 1,8'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Други ознаки MCG -3-22-1, ESO 562-5, PGC 23580, IRAS 08219-1836

IC 170галаксија во соѕвездието Крма, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 170 се споменува и како MCG -3-22-1, ESO 562-5, PGC 23580, IRAS 08219-1836.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 170 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 170 има привидни димензии од 2,6' х 1,8'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 24 м 10 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -18° 46' 33".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 55°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 170 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 23579.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]