IC 164

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 164
{{{опис}}}
Соѕвездие Големо Куче
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 16 м 28 с
Деклинација -21° 22' 35"
Положбен агол 98°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
11,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,4
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 1,2'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 11 февруари 1898
Други ознаки ESO 556-9, MCG -4-15-21, UGCA 125

IC 164галаксија во соѕвездието Големо Куче, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 164 се споменува и како ESO 556-9, MCG -4-15-21, UGCA 125.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 февруари 1898 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 164 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 164 има привидни димензии од 3' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 16 м 28 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -21° 22' 35".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 98°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 164 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 18751.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]