IC 158

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 158


Соѕвездие Зајак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 52 m 36,8 s
Деклинација -17° 47' 15"
Положбен агол 99°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,9'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 22 јануари 1900
Други ознаки ESO 555-8, MCG -3-15-24, IRAS 05504-1747

IC 158 е галаксија во соѕвездието Зајак, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 158 се споменува и како ESO 555-8, MCG -3-15-24, IRAS 05504-1747.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 јануари 1900 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 158 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 mag/arcmin2.[2] IC 158 има привидни димензии од 1,5' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 52 m 36,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -17° 47' 15".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 99°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 158 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 18040.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]