IC 1333

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1333


Соѕвездие Мал Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 h 21 m 27,6 s
Деклинација +36° 27' 9"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,2
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 13 април 1896
Други ознаки NPM1G +36.0208

IC 1333 е галаксија во соѕвездието Мал Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1333 се споменува и како NPM1G +36.0208.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 април 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1333 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 1333 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 h 21 m 27,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +36° 27' 9".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1333 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2080857.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]