IC 1294

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1294


Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 26 м 19,6 с
Деклинација -13° 18' 11"
Положбен агол 83°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 0,4'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 22 февруари 1898
Други ознаки MCG -2-22-14, IRAS 08240-1308

IC 1294галаксија во соѕвездието Крма, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1294 се споменува и како MCG -2-22-14, IRAS 08240-1308.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 февруари 1898 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1294 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 1294 има привидни димензии од 1,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 26 м 19,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -13° 18' 11".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 83°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1294 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 23672.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]