IC 1193

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1193


Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 5 м 8 с
Деклинација +37° 27' 2"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,2
Површински сјај 11,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,2' x 0,2'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 28 февруари 1900

IC 1193галаксија во соѕвездието Рис, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 февруари 1900 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1193 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,8 m/лм2.[2] IC 1193 има привидни димензии од 0,2' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 5 м 8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +37° 27' 2".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1193 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2101054.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]