IC 1114

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1114


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 39 м 3,5 с
Деклинација -15° 29' 59"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид P
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 12 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 19 јануари 1900
Други ознаки NPM1G -15.0197

IC 1114галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1114 се споменува и како NPM1G -15.0197.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 јануари 1900 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1114 е од видот P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12 m/лм2.[2] IC 1114 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 39 м 3,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -15° 29' 59".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1114 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3080474.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]