IC 1053/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1053/1


Соѕвездие Овен
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 43 м 49 с
Деклинација +14° 53' 22""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 7 јануари 1897
Други ознаки CGCG 439-27, CGCG 440-1, Z 0241.1+1441

IC 1053/1галаксија во соѕвездието Овен, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1053/1 се споменува и како CGCG 439-27, CGCG 440-1, Z 0241.1+1441.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 јануари 1897 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1053/1 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 1053/1 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 43 м 49 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +14° 53' 22"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1053/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 10342.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]