IC 1028

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1028


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 57 m 11,5 s
Деклинација -0° 28' 25"
Положбен агол 60°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид P
Привиден сјај
(видлив)
15,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,5
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,2'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена [[ ]] [[]]

IC 1028 е галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] [[]] година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1028 е од видот P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] IC 1028 има привидни димензии од 0,6' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 57 m 11,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -0° 28' 25".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 60°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1028 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 174458.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]