IC 1009

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1009


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 25 m 5,6 s
Деклинација +14° 54' 40""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 26 декември 1897
Други ознаки = IC 1698?

IC 1009 е галаксија во соѕвездието Риби, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1009 се споменува и како = IC 1698?.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 декември 1897 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1009 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 25 m 5,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +14° 54' 40"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1009 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]