Feel Good (песна на Modestep)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Feel Good“
FeelGood.jpg
Сингл од Modestep
Издаден 6 февруари 2011 (6 февруари 2011)
Формат дигитално симнување
Снимен 2010
Жанр Дабстеп, електро рок
Должина 4:15
Издавачка куќа AEI Music
Хронологија на синглови на Modestep
"Feel Good"
(2011)
"Sunlight"
(2011)

Feel Good“ е првиот сингл од Лондонскиот дабстеп/електро рок бенд Modestep („Модстеп“). Синглот првпат беше издаден на 6 февруари 2011 година во Обединетото Кралство во формат за дигитално симнување. Песната влезе во табелата на синглови во ОК на 38-то место.

Музичко видео[уреди | уреди извор]

Музичкото видео што го придружува издавањето на песната „Feel Good“ првпат беше издадено на американското мрежно место YouTube („Јутуб“) на 24 декември 2010 со должина од четири минути и дваесет и пет секунди.[1]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Дигитално симнување
Бр. Наслов Траење
1. „Feel Good“   4:15
2. „Bite The Hand“   3:54
3. „Feel Good“ (Ремикс на Statlelapse) 5:26

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Табела (2011) Највисока
позиција
ОК Денс (The Official Charts Company)[2] 6
ОК Инди (The Official Charts Company)[3] 5
Британски Синглови (The Official Charts Company)[4] 38

Издавачка историја[уреди | уреди извор]

Регион Дата Формат Издавачка куќа
Обединето Кралство 30 јануари 2011[5] дигитално симнување AEI Music

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Modestep - Feel Good (Official Video)“. YouTube. http://www.youtube.com/. Надворешна врска во |publisher= (help)
  2. "Archive Chart" UK Dance Chart. The Official Charts Company.
  3. "Archive Chart" UK Indie Chart. The Official Charts Company.
  4. "Archive Chart" UK Singles Chart. The Official Charts Company.
  5. „Feel Good“. iTunes. http://www.apple.com/uk/itunes/. Надворешна врска во |publisher= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]