Sunlight (песна на Modestep)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Sunlight“
SunlightModestep.jpg
Сингл од Modestep
Издаден 12 авугст 2011
Формат дигитално симнување
Снимен 2011
Жанр дабстеп, Драм енд бејс (Drum and bass), Електронски рок
Должина 4:50
Издавачка куќа Polydor Records
Хронологија на синглови на Modestep
"Feel Good"
(2011)
"Sunlight"
(2011)
"To The Stars"
(2011)

Sunlight“ е вториот сингл на Лондонскиот дабстеп и електро рок бенд Modestep. Синглот првпат беше издаден на 12 август 2011 година во Обединетото Кралство во формат на дигитално симнување. На 21 август 2011 година влезе во официјалната табела на синглови во Обединетото Кралство на 16-то место. Песната е позната како „Sunlight (2011)“ во симнувачките страници поради тоа што песната беше всушност изменета верзија од демо верзијата од 2010 година која што не беше издадена.

Музички спот[уреди | уреди извор]

Музичкиот спот којшто го придружуваше издавањето на „Sunlight“ беше за првпат издаден на мрежното место YouTube на 3 јули 2011 со должина од три минути и педесет и пет секунди.[1]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Дигитално симнување
Бр. Наслов Траење
1. „Sunlight (2011)“   3:50
2. „Sunlight (2011)“ (Ремикс на Torqux & Twist) 5:18
3. „Sunlight (2011)“ (Ремикс на Џејкоб Плент) 4:11

Позиции на табелите[уреди | уреди извор]

Табела (2011) Највисока
позиција
Шкотска (The Official Charts Company)[2] 25
ОК Денс (The Official Charts Company)[3] 5
Британски Синглови (The Official Charts Company)[4] 16

Издавачка историја[уреди | уреди извор]

Регион Дата Формат Куќа
Обединето Кралство 12 август 2011[5] дигитално симнување Polydor Records

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Modestep - Sunlight (Official Video)“. YouTube.
  2. "Archive Chart". Scottish Singles Top 40. The Official Charts Company.
  3. "Archive Chart" UK Dance Chart. The Official Charts Company.
  4. "Archive Chart" UK Singles Chart. The Official Charts Company.
  5. „Sunlight (2011) - Single by Modestep“. iTunes. http://www.apple.com/uk/itunes/. Надворешна врска во |publisher= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]