Прејди на содржината

Dicerorhinus

Од Википедија — слободната енциклопедија
Dicerorhinus
Суматрански носорог во зоолошката во Бронксin
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Цицачи
Ред: Perissodactyla
Семејство: Rhinocerotidae
Потсемејство: Dicerorhininae
Род: Dicerorhinus
Gloger, 1841

Dicerorhinus е род од семејството Rhinocerotidae, кој содржи само еден преживеан вид - Суматрански носорог (D. sumatrensis).

Видови кои спаѓаа во овој род:

† означува изумрени видови

Наводи[уреди | уреди извор]