Носорози (род)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Rhinoceros
Индиски носорог (Rhinoceros unicornis)
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Цицачи
Ред: Perissodactyla
Семејство: Rhinocerotidae
Род: Rhinoceros
Linnaeus, 1758
Видови

Rhinoceros unicornis
Rhinoceros sondaicus

Членовите на родот Rhinoceros се носорози кои поседуваат само еден рог. Овој род содржи два вида:

И двата вида живеат во Азија. Јаванскиот носорог е еден од најзагрозените големи цицачи во светот, со само 60тина преживеани единки. Живее само на две локации: Јава (Индонезија) и Виетнам.