Прејди на содржината

Claytonia caroliniana

Од Википедија — слободната енциклопедија


{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Claytonia|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Claytonia caroliniana
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Claytonia
Вид: Claytonia caroliniana
Научен назив
Claytonia caroliniana
Michx. 1803[1]
Claytonia caroliniana
Scientific classification edit
Kingdom: Plantae
Clade: Tracheophytes
Clade: Angiosperms
Clade: Eudicots
Order: Caryophyllales
Family: Montiaceae
Genus: Claytonia
Species:
C. caroliniana
Binomial name
Claytonia caroliniana

Synonyms[2]
 • Claytonia latifolia E.Sheld.
 • Claytonia spatulata Eaton
 • Claytonia spathulifolia Salisb.

Claytonia, пролетната убавица на Каролина, е тревно повеќегодишно растение од фамилијата Монтиацеае . Порано бил сместен во Портулацацеае . Најчесто се наоѓа во областа Нова Англија во Соединетите Држави, но неговото живеалиште се протега од Онтарио и северна граница во планините Кејп Ангил во Њуфаундленд и јужно до Алабама . [1] Расте висок приближно 6 инчи во шумите на Апалачките Планини и Пиемонт [3]

Опис[уреди | уреди извор]

Claytonia е цветна, шумска повеќегодишна билка. [4] Расте од март до јуни и е еден од најраните пролетни ефемерни растенија . [5] Растението расте од сферични подземни клубени во лесен хумус. Тие никнуваат и цветаат пред да се развие крошната на дрвото. Откако областа е засенчена, растенијата ги оставаат само туберозните корени под земја. [6]

Цветовите се состојат од пет розови и виолетови ливчиња. Темно розовите вени ги нагласуваат ливчињата и им даваат пругаст изглед. [6] Карпелите се споени заедно. Тие растат на стебло висок 3 - 10 инчи што носи еден пар широки лисја. [5] Ова го разликува од Claytonia virginica, која, иако е слична на други начини, има подолги и многу потесни лисја. Claytonia е слична на некои од арктичките claytonias, но веројатно е поврзана со Claytonia .

Има два зелени листови кои растат еден спроти друг на еден јазол. Листот нема за или лобуси и центарта централна жила. Тие растат до три инчи долги и 1/2 до 3/4 инчи широки. [7]

Користи[уреди | уреди извор]

Растението може да се јаде, но неговата употребливост е ограничена поради тешкотиите при бербата и малите количини што секое растение ги произведува. Неговите туберозна корени се јастиви и богати со скроб и може да се готват или да се јадат сирови. [6] Може да се јадат и листовите. Ктуберозните корени ги јадат источните вервери и белоногите глувци . [6]

Историја[уреди | уреди извор]

Фабриката го добила името по Џон Клејтон . [8] Клејтон бил ран собирач на растителни примероци во Вирџинија. [4]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Claytonia caroliniana“. Служба за заштита на природните ресурси при USDA — база PLANTS. Посетено на September 8, 2013. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „plants“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. "Claytonia caroliniana".
 3. Miller, J. M. and K. L. Chambers. 2006.
 4. 4,0 4,1 „Adirondack Wildflowers: Carolina Springbeauty | Claytonia caroliniana“. www.adirondackvic.org. Посетено на 2017-06-10. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. 5,0 5,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име :0.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 „Adirondack Wildflowers: Carolina Springbeauty | Claytonia caroliniana“. wildadirondacks.org (англиски). Посетено на 2017-06-10. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:2“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 7. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име :3.
 8. „John Clayton“. Encyclopedia Virginia.