Clash Royale

Од Википедија — слободната енциклопедија
Clash Royale

Изработувач(и) Supercell
Издавач(и) Supercell
Подлоги iOS, iPadOS, андроид
Датум на издавање 2 март 2016 г.
Жанр(ови) стратегија во реално време (СРВ)
Режим(и) повеќеиграчки

Clash Royale (буквално: Судир на кралските лица) — мобилна игра во жанрот СРВ со елементи на собирање на карти достапна за платформите андроид и iOS, објавена на 2 март 2016 г. од Supercell.[1][2] Во првата година, Clash Royale им донела повеќе од една милијарда долари на своите творци.[3] И до 2020 г., приходите од играта надминале 3 милијарди долари. Се наоѓа во истата играчка вселена како Clash of Clans.

Играчки процес[уреди | уреди извор]

Екранска слика на играта. „Мињонската орда“ на играчот ја напаѓа „Мини-П.Е.К.К.А-та“ на непријателот.

Играта се заснова на битки во кои треба да ги уништите непријателските кули користејќи исклучителни карти, како и да ги браните вашите кули од непријателот. Секој играч има 3 кули: две кули на принцези и една кралска кула. Уништувањето на една од кулите на принцезата заработува една круна. Уништувањето на кулата на противничкиот крал води до миговна победа.[4] Принцезите имаат поголем дострел, оштетување и поголема брзина на напад, но помалку здравје од кралот. Првично, кралската кула е во неработна состојба. За да ја поттикнете кулата на кралот, непријателот мора да ја оштети или да уништи барем една од кулите на принцезите. За победа, играчот добива трофеи (во зависност од режимот, може и да не ги добие), ковчези, монети и круни, благодарение на кои може да напредува преку Pass Royale и да добива дополнителни награди.

Пред битката, играчот може да го приспособи својот играчки шпил со избирање на осум карти со кои ќе игра (секоја отворена карта од која било реткост може да се земе во шпилот, со исклучок на шампионските карти, бидејќи само еден шампион може да се внесе во шпилот). Секоја карта чини одредена количина еликсир, која се собира на одредена честота во текот на битката (максималната количина на еликсир што играчот може да ја „држи“ во исто време е 10). Кога останува последната минута од битката, стапката на собирање на еликсирот се дуплира. Ако по три минути борба играчите имаат ист број кули, ќе започне Ненадејната смрт и ќе се додадат уште две минути на времето за играње. За да победите во режимот на ненадејна смрт, морате да уништите најмалку една кула. Ако ниту една од кулите не е уништена, победува играчот што ќе нанесе поголема штета на која било од преживеаните непријателски кули.[5] Во ретки случаи, кога играчите имаат иста количина на здравје по истекот на времето, може да дојде до нерешено. Во овој случај, двајцата играчи не ги бројат трофеите (или победата во предизвикот).

Кога победува во режимот „Патот на славата“, играчот добива трофеи. По постигнување на одреден број на трофеи, играчот се префрла во нова арена, која отвора нови карти и ја зголемува големината на наградата од ковчезите. Како што играта напредува, играчот ќе добива награди за постигнување одредени трофеи. Наградите се: злато, ковчези, карти, волшебни предмети, кристали и смешковци.[6]

„Патот на легендите“ е поконкурентна верзија на „Патот на славата“, со постепено повисоки ограничувања на нивоата на картите. Со борба и победа, играчот ќе се „качи“ по скалите — камени и златни. Ако биде поразен, камениот чекор ќе се сруши и играчот ќе се „спушти“ на скалилото подолу. Златните чекори не се уништуваат кога се поразени. Патеката е поделена на 11 лиги — 10 „зачекорени“ и „легендарни“. Секоја наредна „зачекорена“ лига е подолга од претходната и содржи помалку златни чекори, но има подобри награди за постигнување. По завршувањето на 10 „зачекорени“ лиги, играчот влегува во „легендарната“ лига и добива медали, чиј број го одредува неговото место во сместувањето. Бројот на добиени медали се заснова на процентот на победи во „зачекорените“ лиги. Играчот може да продолжи да се бори за подобрување на својата положба. Откако ја завршува сезоната во „легендарната“ лига, играчот добива посебна значка со неговото рекордно место во таблата на водачите.

Карти и еликсир[уреди | уреди извор]

Војската и волшепствата се претставени во облик на карти. Пред секоја битка, играчите градат шпил од 8 карти, кои ги користат за одбрана или напад против противничката војска, волшепства и граѓани. На почетокот на секој натпревар, и двајцата играчи се впуштаат во борба со четири карти по случаен избор избрани од нивните соодветни шпилови со 8 карти. Распоредувањето на секоја карта носи одреден трошок на еликсир. Еликсирот се обновува со брзина од една единица на секои 2,8 секунди (или 1,4 секунди во последните 60 секунди од натпреварот), со максимална граница од 10 еликсири. По играњето карта, нова карта автоматски се извлекува од шпилот со 8 карти на играчот.

Видови карти[уреди | уреди извор]

Постојат три главни вида карти: војска (англ. Troops), волшепства (англ. Spells) и градби (англ. Buildings). Општо земено, волшепствата се привремени и можат да се фрлат каде било на бојното поле, со исклучок на Трупецот (The Log), Варварското буре (Barbarian Barrel) и Кралската пошта (Royal Delivery), додека градбите, кои се неподвижни и се распаѓаат со текот на времето, и војската, која може да се движи, можат да бидат настанати само на територијата на играчот, со исклучок на Рударот (Miner) и Гоблинската дупчалка (Goblin Drill).

Има и 5 реткости на картите:

 • Обични (англ. Common): означени со сива или бледосина боја. Имаат 15 различни нивоа, кои се движат од ниво 1 до ниво 15.
 • Ретки (англ. Rare): означени со портокалова боја. Имаат 13 различни нивоа, кои се движат од н. 3 до н. 15.
 • Епски (англ. Epic): означени со виолетова боја. Имаат 10 различни нивоа, кои се движат од н. 6 до н. 15.
 • Легендарни (англ. Legendary): означени со мешавина на виножито. Имаат 7 различни нивоа, кои се движат од н. 9 до н. 15.
 • Шампиони (англ. Champion): означени со светложолта боја. Имаат 5 различни нивоа, кои се движат од н. 11 до н. 15.

Секоја реткост има различен број нивоа. Од ноември 2023 г., во играта има вкупно 110 карти: 28 обични карти, 28 ретки, 29 епски, 19 легендарни и 6 шампионски карти.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Grundberg, Sven; Rossi, Juhana (March 8, 2013). "Finland's Newest Hit Maker: Supercell". The Wall Street Journal. Retrieved January 14, 2016.
 2. Renaudin, Clement (February 8, 2016). "Supercell's mix of TCG and MOBA Clash Royale set for global release in March". Pocket Gamer. Retrieved March 14, 2016.
 3. „Supercell's Clash Royale reaps $1 billion in its first year | GamesBeat“. venturebeat.com (англиски). February 16, 2017. Посетено на November 18, 2017.
 4. 'Clash Royale' Review – A Hybrid of Card Games, RTS, MOBA, and Awesome – TouchArcade“. web.archive.org. 2018-08-13. Архивирано од изворникот на 2018-08-13. Посетено на 2022-09-05. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
 5. „Supercell Support“. web.archive.org. 2018-09-06. Архивирано од изворникот на 2018-09-06. Посетено на 2022-09-05. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
 6. 'Clash Royale': Night Witch, Bats and Heal Cards Coming after Bandit on March 24; Special Draft Challenge Live Next Week : PERSONAL TECH : Telegiz: The Latest Technology News and Cool Stuff“. web.archive.org. 2017-07-31. Архивирано од изворникот на 2017-07-31. Посетено на 2022-09-05. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
 7. „Cards“. Clash Royale Wiki (англиски). Посетено на 2023-12-31.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]