Clash of Clans

Од Википедија — слободната енциклопедија

Clash of Clans (скратено CoC, македонски: Судир на кланови) — повеќеиграчка онлајн компјутерска стратешка игра од финскиот развивач на игри Supercell за мобилни уреди.

Играта е достапна како примена (апликација) од август 2012 година за iOS-оперативниот систем на Епл и од октомври 2013 година за оперативниот систем Андроид.

Бизнис-модел и успех[уреди | уреди извор]

Преземањето на апликацијата и пристапот до онлајн опслужувачите е бесплатно („слободна за играње“). Играта е финансирана од страна на продажбата на „дијаманти“, кои може да се користат во играта, за да се забрза напредокот значително. Дијамантите се исто така достапни во мали количества во играта бесплатно, целата содржина на играта е потполно достапна доколку играчот троши повеќе време соодветно.

Успехот на Clash of Clans, исто така, ја заработи играта и нејзиниот инвеститорот неколку награди. На пример, во 2013 година играта ја освои престижната награда на трговскиот магазин Развиј во категоријата „Најдобра нова ИП“.

Во 2016 година, на пазарот дојде играта Clash Royale што е огранок на Clash of Clans.

Содржина на играта[уреди | уреди извор]

Clash of Clans е поставен во фантастичен свет.[1] Меѓу пешаците се мечувачите („варварите“), стрелците, волшебниците и голем број други митски суштества, како што се: џинови, балони, валкири, вештерки, скелети, бебе змеј и уште многу други.

Играта ги комбинира аспектите на стратегијата за градење на стратегии со оние на стратегија за борба во реално време и игра за одбрана на кулата. Играчот мора, врз основа на едноставен економски систем воспоставен со три вида на ресурси (злато, еликсир и темен еликсир) и поврзана инфраструктура изградба на основа и прицврстете ја со помош на оружје за одбрана и ѕидови од напади. Во исто време, тој дури може да се подигне на војска за напад, за што 20 различни видови на војници, десет различни видови на магии и три херои (варварски крал, кралица на стрелците и голем чувар) се достапни. Обичните војници (варварин, стрелец, гиганти, гоблини, балони, магионичари, исцелители, змејови, P.E.K.K.A.s, бебе змеј и рудар) се формирани во нормална касарна. Нивното образование треба да се плати со еликсир. ВарВари 25 еликсир, Стрелач 50 еликсир, змеј 25000 еликсир, џин 250 еликсир и магионичари 1500 еликсир. Специјални сили како валкири, јавач на свиња се обучени во темната касарна, што може да се добијат од како Општината е на ниво 7. Нивното образование треба да се плати со Темен Еликсир.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Uysal, Ahmet (9 March 2016). „Commitment to multiplayer online games: An investment model approach“. Computers in Human Behavior. 61 (August 2016): 357–363. doi:10.1016/j.chb.2016.03.028. Посетено на 3 July 2017.