Кајмани (потфамилија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Caimaninae)
Прејди на: содржини, барај
Caimaninae
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Рептили
Ред: Crocodilia
Семејство: Alligatoridae
Потсемејство: Caimaninae
Преживени родови

Caiman
Melanosuchus
Paleosuchus


Caimaninae е една од двете подфамилии на фамилијата Алигаторовидни. Содржи 3 преживеани рода, во кои спаѓаат 6 преживеани вида на кајмани.


Подфамилија Caimaninae

† означува изумрени родови и видови