Break on Through (To the Other Side)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Break on Through (To the Other Side)“
Break On Through To the Other Side.jpg
Сингл од The Doors
од албумот The Doors
Страна Б "End of the Night"
Издаден јануари 1 1967 (1967-01-01)
Формат грамофонска плоча
Снимен август 1966 (1966-08)
Жанр Психоделичен рок, џез фузија, Протопанк
Издавачка куќа Elektra
Композитор The Doors
Продуцент Пол А. Ротчајлд
Хронологија на синглови на The Doors
"Break On Through (To the Other Side)"
(1967)
"Light My Fire"
(1967)

"Break On Through (To the Other Side)" е прва песна на англиската група The Doors од нивниот прв албум, The Doors. Оваа песна е првиот сингл издаден од бендот којшто бил не толку успешен во споредба со претходните хитови, достигнувајќи го само 126то место.[1] во САД. И покрај ова, оваа песна останува една од најпамтените песни на бендот како и една од најпопуларните станувајќи концертска класика.

Дваесет и четери години по оригиналното издавање во САД, "Break On Through" стана помал хит во Обединетото Кралство, достигнувајќи го 64-то место во табелата за синглови.

Музички персонал[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Whitburn, Joel. Bubbling Under Singles & Albums (1998): 66.