Astrix

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Astrix
Avi Shmailov
Avi Shmailov
Основни податоци
ПотеклоТел Авив, Израел
Жанр(ови)Психоделичен транс
Години активност1997 - досега
Прод. куќа/ќиHOM-Mega Productions, TIP, Transient Records
Веб-местоwww.astrix.co.il
Членови
Avi Shmailov

Astrix (Avi Shmailov) е диџеј и продуцент на психоделичен транс од областа на под-жанрот Full On на психоделичниот транс.

Тој е роден во СССР во Кавказ на 05 декември 1981, а израснал во Тел Авив, Израел како планински Евреин. Тој почнува да снима музика под името Astrix во 1997 година. Во едно интервју за британската клубска интернет Harderfaster.net откри дека името беше избрано за едноставно да звучи добро, и не е директно под влијание на ништо посебно.

Во 2006 година достигна Astrix 41-во место (+34 места се подигнал) во DJMag "Top 100 DJs" годишната ранг листа заедно со покачување на неколку други израелски музичари (највисоко рангирани се Infected Mushroom на 9-то место) означувајќи значајна светска популаризација на израелската електронска музичка сцена.

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Astrix започнал како DJ во 1995 година пуштајќи алтернативна и музика од 1980-тите години. Тоа во текот на тоа време научи за електронската музика. Во 1997 година тој започна во својата куќа во студиото да прави снимки со користење на персонален компјутер. Тој го откри трансот во 1997 година откако беше поканет на транс забава. "За прв пат тоа беше многу чудно и ново искуство за мене и не можев да се пронајдам, но бев импресиониран од енергијата и влијанието што го врши музиката врз луѓето на таа забава." На почетокот на неговата кариера во доцните 1990-ти тој произведува песни во "nitzhonot" стил на транс, uplifting, anthemic off-shoot на гоа транс. Неговите први нумери беа "In Peace" и "Eakhis World", кои се појавија и на добро-познатата nitzhonot компилација "Ptzatzot 3."

Во 2003 година на интервју Astrix рече дека всушност тој работел на 3 албуми од Alien Project, но неговиот менаџер Ari Linker не му дал одобрување.

Музички стил[уреди | уреди извор]

Музиката на Astrix е позната по своите цврсти, возечки бас линии и возвишени мелодии. Тоа е многу uplifting и, како што оди психоделичниот транс, доста "тврд" и исто така обично се свири во текот на утрото и изгрејсонцето на отворени транс забави. Многумина размислуваат дека неговиот стил е помеѓу "full-on" и "clubbier" крај на транс, од неговиот експериментален Psychedelic Academy Mix.

Влијанија[уреди | уреди извор]

Astrix музички добил влијание од Infected Mushroom. "Јас ги гледам нив за инспирација и за некој вид на духовно гориво како што беше." Други влијанија попримил од Linkin Park и Тиесто. "Јас, исто така, имам љубов кон мејнстрим бендови како Linkin Park, и за 'клубска персоналност', ми се допаѓа Тиесто, тој многу ме инспирира да видам колку добро може да се меша бизнисот со музиката и колку големо од вас може да стане нешто што било толку мало на почетокот."

Astrix работел со:

Дискографија[уреди | уреди извор]

  • Eye to Eye (HOM-Mega Productions) (2002)
  • Artcore (HOM-Mega Productions) (2004)
  • Coolio (HOM-Mega Productions) (2004)
  • Closer to Heaven (Tokyo Dance) (2007)
  • Psychedelic Academy (compilation) (Hit Mania UK) (2005)
  • Future Music (2007)
  • One Step Ahead (2008)
  • Red means distortion (upcoming 2009)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]