G.M.S.

Од Википедија — слободната енциклопедија
GMS (Growling Mad Scientists)
Животописни податоци
ПотеклоАмстердам, Холандија
ЖанровиПсиходеличен транс
Електроника
Период на активност1995–досега
ИздавачиStarbox, Spun Records, TIP World
Соработници1200 Micrograms, C.R.M.B., Electric Scientists, Growling Machines, Growling Mad Synchro, Growling Moon Spirits, Growlmonizer, Harmonix, Inner Reflextions, Meathead Productions, Riktam & Bansi, Soundaholix, Sound Farmers, Spacedrifters, Systembusters, Twisted Allstars, Zorba
Мреж. местоwww.gms-music.com
www.myspace.com/growlingmadscientists
Членови
Riktam Matkin
Bansi Quinteros
Поранешни членови
Sebastion Claro
Yakov (Jacob Biton)

GMS (Growling Mad Scientists) се холандско психоделично транс дуо кое има остварено значајна популарност од почетокот на 1990-тите до денес (2009). Формирана од Shajahan Matkin (исто така познат како Riktam) и Joseph Quinteros (исто така познат како Bansi) во градот Амстердам, кој се наоѓа во западниот дел на Холандија, дуото привлече голема меѓународна обожавателска база. GMS ја основа издавачката куќа Spun Records во 1999 година, првиот психоделичен транс лејбл во САД и Ибица, Шпанија.

Во 2008 година, GMS ја напуштија Spun Records и концентрирајќи се на нивните кариери и во 2009 создаваат нов лејбл за издавање на сета нивна музика од своите различни бендови наречена Starbox Music.

GMS 2 пати освои Psy-Trance награда (2001, 2009) на DJ Awards во Ибица, Шпанија.

Членови[уреди | уреди извор]

Риктам[уреди | уреди извор]

Shajahan Matkin (Riktam) е роден во 1976 година во Амстердам, Холандија. Тој се сретна со својот ко-член Bansi во кафуле кога беше на 14 години. Кога имал 15 години го напушта училиштето и отиде во Индија, каде што отпатуваа за Гоа за да ја доживее својата прва транс забава. По враќањето во Амстердам во 1995 година од друго патување во Индија, тој започнува да прави музика со Bansi неговиот пријател. Тие создале група наречена Growling Mad Scientists или GMS како што станаа познати. Сега тој живее на Ибица, Шпанија и диџејува и продуцира настапи во живо низ целиот свет на различни функции.

Банси[уреди | уреди извор]

Joseph Quinteros (Bansi) е роден во Барселона во 1976 година. Тој свиреше тапани 6 години, почнувајќи на возраст од 11 години. Тој, исто така свиреше бас и гитара, бидејќи неговиот татко бил музичар. На 14 тој се запознал со Riktam и после патувањето на Гоа заедно тие ја основаа GMS. Тој, исто така сега живее на Ибица и патувања светот на постојана основа.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • Chaos Laboratory (Hadshot Haheizar, 1997)
 • The Growly Family (TIP Records, 1998)
 • GMS Vs. Systembusters (Spun Records, 1999)
 • Tri-Ball University (TIP, 2000)
 • The Hitz (TIP, 2000)
 • No Rules (Spirit Zone Records, 2002)
 • The Remixes (Spun, 2003)
 • Emergency Broadcast System (Spun, 2005)
 • Chaos Laboratory (Avatar Records, 2006) (Re-Release)
 • The Remixes Vol2 (Starbox, 2009)

Компилации[уреди | уреди извор]

 • Genetic Process (Spun, 2002)
 • Genetic Process "Part Dose" (Spun, 2002)
 • Spunout (Spun, 2003)
 • Pressure (Spun, 2003)
 • Zero-1 (Spun, 2003)
 • Hypernova (Spun, 2004)
 • XXL (Spun, 2004)
 • Remote Viewing (Spun, 2005)
 • Zero Gravity (Spun, 2005)
 • The Outer Limits (Spun, 2005)
 • Spunout in Ibiza (Spun, 2007)

Признанија[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

Ibiza DJ Awards
 • 2001 Best International DJ Psychedelic Trance
 • 2009 Best International DJ Psychedelic Trance

Надворешни врски[уреди | уреди извор]