Asplenium ceterach

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rustyback
Asplenium ceterach (Sardinia).jpg
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Папрат
Вид: A. ceterach
Биномен назив
Asplenium ceterach
L.[1]
Синоними

Ceterach officinarum Willd.

Asplenium ceterach е вид папрат познат како Rustyback. Тој се карактеризира со краток ризом кој продолжува со неколку зелени треви. Овие папрати се застапени во Западна и Средна Европа, вклучувајќи го и Медитеранскиот регион. Папратот расте на карпи и малтер од камен и тули.

Традиционални начини на употреба[уреди | уреди извор]

Тој се користи за правење на инфузии како диуретик.

Услови за растење[уреди | уреди извор]

Папратот расте на карпести ѕидови, особено во алкални предели.Може да расте и до 2700 м.н.в, исто така расте и на планински локации, каде што обично се појавува на сончеви предели.

За разлика од другите папрати, овој вид на прапрат расте во сончеви предели и ако може да расте и без сонце доколку има влажност.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Taxon: Asplenium ceterach L.“. Germplasm Resources Information Network (GRIN). United States Department of Agriculture, Agricultural Research Service, Beltsville Area. Посетено на 2010-12-14.
  • Carrión Vilches, Miguel Ángel (2000). Helechos de la Región de Murcia. ISBN 84-699-3093-1.