ATC код R01

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ATC кодови
R Респираторен систем
R01 Назални препарати
R02 Препарати за грло
R03 Лекови за опструктивни болести на дишните патишта
R05 Препарати за кашлица и настинка
R06 Антихистаминици за системска употреба
R07 Други продукти за респираторниот систем

ATC-кодот R01 — „Назални препарати“ е терапевтска подгрупа од Анатомско-терапевтско-хемиска класификација, систем од азбучнобројчени кодови разработен од СЗО за класификација на лековите и други медицински производи. Подгрупата R01 е дел од анатомската група R Респираторен систем.[1]

Кодовите за ветеринарна употреба (ATCvet кодови) можат да бидат создадени со ставање на буквата Q пред ATC-кодот на повеќето човечки лекови.: QR01...[2]

На национално ниво, ATC-класификацијата може да вклучува и дополнителни кодови кои ги нема на овој список, која е според верзијата на СЗО.

R01A Деконгестанти и други назални препарати за топикална примена[уреди | уреди извор]

R01AA Симпатомиметици, чисти[уреди | уреди извор]

R01AA02 Циклопентамин
R01AA03 Ефедрин
R01AA04 Фенилефрин
R01AA05 Оксиметазолин
R01AA06 Тетризолин
R01AA07 Ксилометазолин
R01AA08 Нафазолин
R01AA09 Трамазолин
R01AA10 Метизолин
R01AA11 Туаминохептан
R01AA12 Феноксазолин
R01AA13 Тимазолин
R01AA14 Епинефрин
R01AA15 Инданазолин

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ATC-индекс“. Колаборативен Центар за Методологија на Статистиката на Лекови при СЗО.
  2. „ATCvet Индекс“. Колаборативен Центар за Методологија на Статистиката на Лекови при СЗО.