Оксиметазолин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оксиметазолин
Систематско (IUPAC)
3-(4,5-дихидро-1H-имидазол-2-илметил)-2,4-диметил-6-tert-бутил-фенол
Клинички податоци
Заштитени имињаЕдил, Назопас, Оперил, Респибиен
AHFS/Drugs.commonograph
Бременосна
категорија
  • C
Начин на издавање
Склоност кон
физичка зависност
Moderate
Начин на
примена
Intranasal
Фармакокинетички податоци
МетаболизамKidney (30%), fecal (10%)
Полувреме на елиминација5–6 часа
Назнака
CAS-број1491-59-4 Ок
ATC кодR01AA05
R01AB07 (combinations), S01GA04
IUPHAR/BPS124
DrugBankDB00935 Ок
ChemSpider4475 Ок
UNII8VLN5B44ZY Ок
KEGGD08322 Ок
ChEBICHEBI:7862 Н
ChEMBLCHEMBL762 Ок
Хемиски податоци
ФормулаC16H24N2O
Моларна маса260.375 g·mol−1
Физички податоци
Точка на топење301.5 °C (574.7 °F)
 НОк (што е ова?)  (провери)

Оксиметазолинот е селективен α1 адренергичен рецепторен агонист и делумен α2 адренергичен рецепторен агонист. Се користи како топикален деконгестив, во форма на оксиметазолин хидрохлорид. Првично бил развиен од ксилометазолин во 1961 година.[1] Оксиметазолинот е главно достапен како назален спреј.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. German Patent 1,117,588