1977 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1967196819691970197119721973 •   
197419751976 1977 197819791980
   1981198219831984198519861987
Поврзан временски период или предмет
1974197519761977197819791980
1940-тите1950-тите1960-тите1970-тите1980-тите1990-тите2000-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1977 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]