1960 во музиката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во музиката (Табела)
1950195119521953195419551956 •   
195719581959 1960 196119621963
   1964196519661967196819691970
Поврзан временски период или предмет
1957195819591960196119621963
1930-ти1940-ти1950-ти1960-ти1970-ти1980-ти1990-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1960 година во музиката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]