1955 во музиката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во музиката (Табела)
1945194619471948194919501951 •   
195219531954 1955 195619571958
   1959196019611962196319641965
Поврзан временски период или предмет
1952195319541955195619571958
1920-ти1930-ти1940-ти1950-ти1960-ти1970-ти1980-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1955 година во музиката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]