1936 во музиката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во музиката (Табела)
1926192719281929193019311932 •   
193319341935 1936 193719381939
   1940194119421943194419451946
Поврзан временски период или предмет
1933193419351936193719381939
1900-ти1910-ти1920-ти1930-ти1940-ти1950-ти1960-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1936 година во музиката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]