1928 во музиката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во музиката (Табела)
1918191919201921192219231924 •   
192519261927 1928 192919301931
   1932193319341935193619371938
Поврзан временски период или предмет
1925192619271928192919301931
1890-ти1900-ти1910-ти1920-ти1930-ти1940-ти1950-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1928 година во музиката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]