1896 во музиката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во музиката (Табела)
1886188718881889189018911892 •   
189318941895 1896 189718981899
   1900190119021903190419051906
Поврзан временски период или предмет
1893189418951896189718981899
1860-тите1870-тите1880-тите1890-тите1900-тите1910-тите1920-тите
18 век19 век 20 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1896 година во музиката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]