1885 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1875187618771878187918801881 •   
188218831884 1885 188618871888
   1889189018911892189318941895
Поврзан временски период или предмет
1882188318841885188618871888
1850-ти1860-ти1870-ти1880-ти1890-ти1900-ти1910-ти
18 век19 век 20 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1885 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]