1872 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1862186318641865186618671868 •   
186918701871 1872 187318741875
   1876187718781879188018811882
Поврзан временски период или предмет
1869187018711872187318741875
1840-ти1850-ти1860-ти1870-ти1880-ти1890-ти1900-ти
18 век19 век 20 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1872 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]