1659 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1649165016511652165316541655 •   
165616571658 1659 166016611662
   1663166416651666166716681669
Поврзан временски период или предмет
1656165716581659166016611662
1620-ти1630-ти1640-ти1650-ти1660-ти1670-ти1680-ти
16 век17 век 18 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1659 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]