1579 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1569157015711572157315741575 •   
157615771578 1579 158015811582
   1583158415851586158715881589
Поврзан временски период или предмет
1576157715781579158015811582
1540-ти1550-ти1560-ти1570-ти1580-ти1590-ти1600-ти
15 век16 век 17 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1579 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]